Działalność szkolnego wolontariatu - opr. K. Tucholska - opiekun SKW

We wrześniu 2003 roku w naszym gimnazjum powstał Szkolny Klub Wolontariusza.

Na początku działalności klubu było tylko kilka wolontariuszek z trzecich klas a pierwszymi akcjami: pomoc w urządzaniu ogródka w Społecznej Szkole Podstawowej Fundacji ?Otwartych Serc? w Sulejówku oraz zbiórka zabawek i gier dla małych pacjentów ze szpitala CZD w Międzylesiu. Później każdego roku pojawiały się nowe pomysły i nowe akcje.

Szkolny Klub Wolontariusza cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży. To co najważniejsze to nie tylko różnorodność działań i form pomocy ale także zróżnicowany stopień trudności i odpowiedzialności. Każdy ma szansę znalezienia akcji na miarę własnych sił i możliwości czasowych. Często w wolontariacie odnajdują swoje miejsce uczniowie, którym sama nauka nie daje satysfakcji.

Wolontariusze mają kontakt z dziećmi, ludźmi chorymi, starymi, niepełnosprawnymi, z bezdomnymi zwierzętami, poznają różne sposoby niesienia pomocy. Dużą popularnością i frekwencja cieszą się pikniki organizowane na świeżym powietrzu. Są one okazją nie tylko do pracy ale miłego i radosnego spędzenia wolnego czasu.

Poprzez udział w różnych akcjach na rzecz potrzebujących, wolontariusze uczą się odpowiedzialności i uczestnictwa w życiu społecznym. Wolontariat jest dla wielu uczniów formą psychoterapii.

Współpracujemy z wieloma organizacjami zewnętrznymi:

• Stowarzyszeniem Sąsiedzkim na terenie osiedla Stara Miłosna
  • Żoliborskim Stowarzyszeniem Dom ?Rodzina-Człowiek
  • Stowarzyszeniem Tęczowy Parasol
  • Stowarzyszeniem Jeździeckim Osób Niepełnosprawnych Hippoland
  • Fundacją Pomóż i Ty
  • Ośrodkiem Hospicjum Domowe ks. Marianów
  • Stowarzyszeniem Nasz Dom
  • Domem Pomocy Społecznej w Radiówku
  • Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie
  • Fundacją WOŚP
  • Centrum Maltańskim Pomocy Dzieciom i Ich Rodzinom
  • Rodzinnym Domem Dziecka w dzielnicy Wesoła
  • Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie ?Jesteśmy?.
  • UNICEF
  • Szpitalem Pomnikiem CZD
  • Polską Akcją Humanitarną

Wolontariusze z Gimnazjum nr 119 to młodzi ludzie, którzy wiedzą, co to odpowiedzialność, przyjaźń, praca w grupie i podział obowiązków, wzajemne zaufanie, bieda, ale i wdzięczność ludzka. Są wrażliwi, pełni zapału, otwarci na potrzebujących i wiedzą, gdzie ich szukać.

Więcej informacji na blogu:     www.gimnazjum119.waw.pl/wolontariat2