Goście w Gimnazjum nr 119 - maj 2014 r. (rel. Eliza Kmiecicka)

Na początku maja 2014 r. grupa uczniów z klas I i II Gimnazjum nr 119 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie wzięła udział w wymianie polsko ? niemieckiej. Na osiem dni, pod opieką dwóch opiekunów, przyjechali do nas koledzy i koleżanki z Miejskiego Gimnazjum Schleiden, z którymi przeżyliśmy wiele wspaniałych przygód. Odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, udaliśmy się też do Kazimierza Dolnego, zwiedziliśmy Wilanów, Zamek Królewski w Warszawie oraz wiele innych miejsc.

 

Całe dnie spędzaliśmy na wspólnych wyjazdach, podczas których atmosfera była niesamowita. Śpiewaliśmy piosenki, śmialiśmy się i cieszyliśmy się każdą chwilą spędzoną razem. Nie przeszkadzało nam to, że pochodzimy z innych krajów i wychowaliśmy się w różnych kulturach. Staraliśmy się jak najlepiej pokazać  rówieśnikom z sąsiedniego kraju  Polskę i nasze tradycje. Popołudnia były przeznaczone na większą integrację z nowym znajomym. Czas ten spędzaliśmy w naszych domach. Wieczory upływały nam na rozmowach, grach i wspólnych spacerach po Starej Miłosnej. Było fantastycznie. Dowiedzieliśmy się dużo o ich zwyczajach i kulturze.

 

Weekend, którego program każda rodzina przyjmująca gościa planowała sama, upłynął w bardzo miłej i twórczej atmosferze. W grupach przygotowywaliśmy przedstawienia warszawskich legend: ?Wars i Sawa?, ?Bazyliszek? i ?Złota kaczka?.  Było niesamowicie zabawnie, szczególnie podczas prób. Dzięki temu mogliśmy zintegrować się jeszcze lepiej.  Zabawa w teatr podobała się bardzo uczestnikom wymiany, a  wspólne prezentacje w trzech językach wywarły również na naszych opiekunach ogromne wrażenie, czego dowodem było przyznanie wszystkim grupom pierwszego miejsca.

 

Niezwykłym wydarzeniem były podchody zorganizowane przez naszych starszych kolegów, którzy brali udział w wymianie w ubiegłym roku. W parach polsko - niemieckich musieliśmy rozwiązać zadania w różnych językach, starając się o jak najlepszy wynik.

 

Uważam, że ta wymiana była dla nas wyjątkowym czasem, który każdy z nas będzie miło wspominał. Udało nam się nawiązać nowe przyjaźnie z osobami w naszym wieku, które pochodzą z innego kraju. Nie mieliśmy żadnych oporów językowych, doskonale się rozumieliśmy i wspieraliśmy nawzajem. Podczas pożegnania wylaliśmy mnóstwo łez, które były oznaką niesamowitej więzi z niemieckimi przyjaciółmi. Teraz każdy z nas nie może się doczekać wrześniowego wyjazdu do naszych nowych kolegów. Chcielibyśmy również podziękować naszym rodzicom, nauczycielom i Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która udzieliła nam wsparcia finansowego. 

Eliza Kmiecicka ? uczennica klasy IF