Wymiana językowa - maj 2013 r. - art. uczniów - uczestników wymiany

Integracja uczniów z Gimnazjum 119 w Warszawie i Gimnazjum Schleiden/Niemcy

Szkoła Gimnazjum 119 w Starej Miłosnej oraz Gimnazjum Schleiden już 5 rok organizują projekt edukacyjno-językowy. W wymianie finansowo wspomogła nas Międzynarodowa Organizacja PNWM (Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży).

W środę 22 maja przyjechali do nas uczniowie ze szkoły niemieckiej. Już pierwszego dnia zintegrowaliśmy się, mimo, iż dzieliła nas bariera językowa. Następnego dnia pojechaliśmy zwiedzać Warszawę (Stare Miasto, Centrum Nauki Kopernik). W Łazienkach Królewskich zorganizowano grę terenową, w której mieliśmy okazję jeszcze lepiej poznać nowych przyjaciół, przełamać się i mówić w języku obcym.

 Fotograficzna relacja - prezentacja

Trzeciego dnia (był to piątek) wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia. Zajęcia w Muzeum Kopernika prowadzone były po angielsku, natomiast po mieście oprowadzał nas przewodnik, który mówił po niemiecku i po polsku. Taka różnorodność sprawiła, że mogliśmy doskonalić języki, których na co dzień uczymy się w szkole.

W Sobotę zwiedziliśmy Sochaczew oraz Muzeum Chopina w Żelazowej Woli. Główną atrakcją był przejazd kolejką ?Retro? do Tułowic, gdzie przy ognisku mogliśmy odpocząć, zjeść upieczone przez nas kiełbaski i spędzić cudowne chwile z niemieckimi rówieśnikami.

Niedziela była dniem wolnym, spędzonym w rodzinie goszczącej. Czas spędziliśmy bardzo miło, a nasi partnerzy mogli bardziej poznać rodziny, u których przebywali.

Kolejnego dnia złożyliśmy wizytę w Zespole Szkół Licealnych w Sulejówku. Następnie zwiedziliśmy Milusin ? Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ostatniego dnia (28.05) uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych. Po obiedzie podsumowaliśmy cały projekt robiąc plakaty w grupach. Ćwiczyliśmy język angielski i niemiecki. Wspólnie spędziliśmy bardzo miło ostatni dzień. Po południu odwieźliśmy uczniów ze szkoły w Schleiden na dworzec, gdzie ostatecznie mogliśmy pożegnać się z całą grupą niemiecką.

Atmosfera podczas wymiany była bardzo przyjazna, uczestnicy byli kulturalni i wszyscy czuli się wyśmienicie. Nawiązaliśmy przyjaźnie, które z pewnością będą trwały przez długie lata. Niektórzy zaprzyjaźnili się na tyle, że zamierzają spędzić wspólnie wakacje.

Chcielibyśmy bardzo podziękować Organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która dofinansowała projekt.

Dziękujemy także nauczycielom, dyrekcji oraz rodzicom, dzięki którym przeżyliśmy cudowną przygodę i zyskaliśmy nowych przyjaciół. Z niecierpliwością czekamy na wrzesień, kiedy to my pojedziemy do Niemiec.

 

Opracowanie - Ola Wąsowska, Patrycja Korycka i Kuba Dyński